Zgodovinski uspeh slovenskih namiznoteniških igralcev

Slovenska moška namiznoteniška reprezentanca se je prvič v zgodovini uvrstila na olimpijske igre. Na kvalifikacijskem turnirju v portugalskem Gondomarju je po Iranu premagala še Indijo, kar je že zadostovalo, da postane ena izmed osmih reprezentanc, ki so si na Portugalskem zagotovile olimpijsko vozovnico za Tokio.
Dvoboj z Indijo, sicer šesto nosilko turnirja, ki je imela na papirju več možnosti za zmago, je bil izenačen, končal pa se je z zmago Slovencev 3:1. Dve točki je prispeval Darko Jorgić, eno pa Bojan Tokić. Še najmanj dramatična je bila uvodna igra dvojic, v katerih sta bila Deni Kožul in Bojan Tokić nemočna. Jorgić je nato dobil dva izenačena niza proti Sathiyanu Gnanasekaranu, slednji je tako izgubil voljo in v tretjem nizu osvojil vsega tri točke. Dramo je napovedal dvoboj med Tokićem in Harmeetom Desaijem. Slovenec je že zaostajal z 1:2, a se nato predramil in zanesljivo dobil dva niza za preobrat. Tudi Jorgić je proti Sarathu Kamalu Achanti izgubil prvi niz, a to ga ni iztirilo, dobil je naslednje tri, kar je bil razlog za veliko veselje izbrancev Andreje Ojsteršek Urh.

"Vrhunski rezultat za vse nas. Želja se nam je izpolnila, Tokio je tukaj. Indijci so bili favoriti, a za mizo se je pokazalo drugače. Sam sem dve tekmi odigral vrhunsko, že prvo tekmo sem najboljšega Indijca premagal s 3:0. Nato je svoje opravil še Tokić. Čeprav je igral bolan, je zbral moč, da odigra eno tekmo in prispeva eno točko. Obljubo je držal in pokazal, zakaj je še vedno vodja te ekipe. Postavitev, ki je bila drugačna kot proti Iranu, se je izkazala za pravilno in lahko smo presrečni," je bil zadovoljen 40. igralec sveta Jorgić, ki je premagal dva boljša igralca na lestvici Mednarodne namiznoteniške zveze.

"Ključ do uspeha je vedno mirna glava. Jaz sem jo danes imel. Že v prvem nizu drugega dvoboja sem izgubljal z 10:4, a nato izenačil, a vseeno niz izgubil. A nisem izgubil zbranosti in osredotočenosti. Šlo nam je tudi na roko, da nismo bili favoriti, da nismo imeli česa izgubiti. Če si favorit, se roka večkrat zatrese in imaš manj možnosti. To se je danes zgodilo Indijcem," meni Hrastničan, ki bo za razliko od Tokića, Novogoričan je že igral na treh, okusil prve olimpijske igre.

Z uvrstitvijo v ekipni del si je Slovenija priborila tudi dve mesti mesti med posamezniki.

"Vse to je plod trdega dela fantov, ki so v ta uspeh vložili veliko truda in dela. Vse so naredili, kar je bilo treba, to pa nam je tudi prineslo rezultat. Pred štirimi leti smo si postavili določeno vizijo z Jorgićem in Kožulom kot nosilcema, Petrom Hribarjem in Tilnom Cvetkom za njima. Želeli smo tudi držati Tokića čim dlje, kot bo možno. V svoji nameri smo uspeli in mislim, da bomo še kar nekaj let trdi oreh za vse najboljše reprezentance na svetu. Ker je včeraj Tokič imel vročino, smo se odločili, da Jorgić igra obe posamični tekmi. Oba sta svojo nalogo opravila brez napake, toda tudi če se to ne bi izšlo, je bil zadaj še Kožul," je še dejala selektorka Ojstrškova Urhova.