Uspešen deveti tekmovalni dan v Tokiu

Jadranje, namizni tenis, košarka in atletika so bili v ospredju devetega tekmovalnega dne na olimpijskih igrah v Tokiu.
Košarkarji Slovenije so v 3. krogu olimpijskih iger v Tokiu (skupina C) premagali Španijo s 95:87. Dvoboj aktualnih evropskih prvakov iz Turčije 2017 in zmagovalcev svetovnega prvenstva 2019 na Kitajskem je bil po pričakovanjih napet in izenačen. Tretja osebna napaka Luke Dončića že ob koncu prve četrtine je v uvodu zmotila načrte Slovenije. Zvezdnik iz Ljubljane je moral za nekaj minut na klop, tako da je prvi polčas končal pri vsega osmih točkah. Čeprav so imeli izbranci selektorja Aleksandra Sekulić v prvem polčasu zgolj 35-odstotni met iz igre in Španiji dovolili, da je zadela osem trojk, je Slovenija do odmora dosegla 41 točk in zaostajala z 41:44. Drugi del je Španija odprla z delnim izidom 11:2 in po slabih treh minutah vodila s 55:43. Slovenija je nato vendarle zaigrala agresivneje v obrambi ter z organizirano in zbrano igro v napadu še v tretji četrtini nadoknadila zaostanek (68:68). Vlatko Čančar je v prvih 30 minutah dosegel 20 točk, Dončić pa je bil pri 12 točkah in 11 podajah. Odločitev o zmagovalcu je padla v zadnjih minutah. Vodstvo Španije z 82:76 po štirih trojkah je Slovenija ujela v 37. minuti (83:82).
Zabijanje Mika Tobeyja 100 sekund pred koncem je pomenilo 88:85 za Slovenijo, dva prosta meta Klemna Prepeliča 13 sekund pred koncem sta Slovence znova pripeljala do treh točk prednosti, zgrešena trojka Špancev oziroma Rickyja Rubia v naslednjem napadu in skok Eda Murića pa sta tehtnico dokončno prevesila na slovensko stran. Slovenija je tekmo končala z 41-odstotnim metom iz igre, skok je dobila z 51:41, predvsem pa je imela tri igralce, ki so dosegli več točk od Luke Dončića. Slednji je zbral 12 točk (met iz igre 2:7), 14 skokov in devet podaj. Vlatko Čančar je zadel štiri trojke (met iz igre 8:12, trojke 4:7) in bil z 22 točkami prvi strelec tekme. Mike Tobey je v zadnji četrtini dosegel deset točk, skupno 16 (met 7:12) in ujel 14 odbitih žog. Klemen Prepelič je dodal 15 točk, Jaka Blažič pa deset. Tekmec v četrtfinalu v torek, 3. avgusta bo ekipa Nemčije.

Atletinja Maruša Mišmaš Zrimšek se je v kvalifikacijah teka na 3000 m zapreke na olimpijskih igrah v Tokiu uvrstila v finale. S časom 9:23,36 je bila skupno deseta. V zadnji od treh skupin je bila druga in se je po mestih zanesljivo prebila v boj za odličja. Mišmaš Zrimšek je v svojem prvem olimpijskem nastopu ves čas tekla na čelu. Na merjenju na prvem kilometru je bila na prvem mestu. V vodilni skupini sedmerice je bila tudi po dveh kilometrih. V zadnji krog je šla na tretjem mestu, tam je bila tudi na zadnji vodni oviri. Potem je prešla na drugo mesto v cilji ravnini in tam ostala do konca. Pred njo je nastop v skupini končala le Kenijka Hyvin Kiyeng (9:23,17), v finale pa je napredovala prva trojica iz vsake skupine in še šest najhitrejših po času.
"Današnji cilj je bil, da se uvrstim med prve tri in pridem direktno v finale. Ena kljukica je narejena, zdaj pa imam tri dni, da se spočijem in pripravim na finale. Odtekla sem, kot sem želela, bilo pa je težko, saj je termometer kazal kar 38 stopinj," je po tekmi dejala 26-letna Kamničanka. "Želim si svoj najboljši tek, biti tekmovalna in se boriti z najboljšimi. Kje je moja meja, ne vem. Želim si biti le svoja najboljša verzija in ko pridem v cilj, si želim vedeti, da sem naredila vse, kar sem zmogla," je o sredinem finalu še povedala študentka biokemije in priznala, da bi ji v finalu bolj ustrezal malce bolj zadržan začetek in nato ostrejše nadaljevanje.

Slovenski rekorder Luka Janežič je bil na olimpijskih igrah v Tokiu v teku na 400 m v tretji kvalifikacijski skupini peti in se je s svojim izidom sezone, 45,44 sekunde, uvrstil v polfinale, ki bo v ponedeljek zgodaj popoldne po slovenskem času. Skupno je dosegel 18. izid kvalifikacij. Petindvajsetletni član celjskega Kladivarja je slovenski rekord, tekel leta 2017 v Monaku, ko so mu namerili 44,84 sekunde. Temu času se je letos najbolj približal prav na olimpijskem stadionu v japonski prestolnici. Začel je nekoliko v ozadju, nato napredoval, posebej v ciljni ravnini, kjer pa sta ga dve mesti ločili od neposredne uvrstitve v polfinale. "Za pol sekunde sem popravil najboljši izid sezone, zato ne morem biti nezadovoljen. Na najbolj pomembni tekmi v letu sem najbolje pripravljen. To je potrdilo, da smo formo tempirali dobro, sposoben pa sem več, tek je bil daleč od popolnega," je po nastopu povedal dolgoletni slovenski reprezentant in bil zadovoljen, da je kljub težavam s poškodbo prišel do takšnega dosežka.

Slovenska izbrana vrsta v namiznem tenisu je izgubila v osmini finala oz. prvem krogu ekipnega tekmovanja na olimpijskih igrah v Tokiu. Ob premiernem nastopu slovenske reprezentance na OI je bila Južna Koreja boljša s 3:1. Edino točko je Sloveniji priboril Bojan Tokić v drugem posamičnem obračunu. Tokić in Kožul sta odprla premierni nastop Slovenije. V dvojicah pa sta bila za začetek brez možnosti proti navezi Sangsu Lee/Youngsik Jeoung. Po 27 minutah sta Južna Korejca slavila z 11:8, 11:8 in 11:6. Drugi je k mizi prišel Jorgić in dobil prvi niz proti najboljšemu korejskemu posamezniku Woojinu Jangu. Slednji se ni dal in je dobil naslednja dva, preden je 23-letni Hrastničan, sicer četrtfinalist posamičnega turnirja, izenačil na 2:2. V zadnjem nizu pa je bil Jang, 12. s svetovne lestvice, prepričljiv za vodstvo Južne Koreje z 2:0 po dveh obračunih. Južnokorejcem je predčasno odločitev v dvoboju preprečil najbolj izkušeni slovenski predstavnik Tokić. V drugi posamični tekmi je namreč Youngsika Yeounga premagal s 3:1. Prvi niz je 40-letnik, ki nastopa na svojih četrtih olimpijskih igrah, izgubil, nato pa strnil vrste in v naslednjih dveh povsem zasenčil tekmeca. Četrti niz je Novogoričan dobil na razliko in Sloveniji priboril prvo točko. Težko delo je bilo nato pred Denijem Kožulom, ki se je meril z najboljšim Korejcem Jangom. Vseeno se je z njim 24-letni Logatčan dobro spoprijel in dobil drugi niz za izenačenje na 1:1, nato pa je 12. igralec sveta upravičil vlogo favorita in svoji reprezentanci priboril odločilno tretjo točko.

Jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol sta po četrtem dnevu tekmovanj razreda 470 na olimpijskih igrah v Tokiu z osmega mesta po šestih regatah napredovali na peto mesto. Po tretjem in devetem mestu v današnjih plovih imata 46 točk. Mrakova in Macarolova sta bili v sedmi regati tretji in sta po polovici dneva napredovali na četrto mesto. Imeli sta 37 točk. V tej regati sta zmagali Britanki Hannah Mills in Eilidh McIntyre. Millsova je na olimpijskih igrah pred petimi leti v Riu olimpijsko zlato osvojila z drugo flokistko. Drugi sta bili s šestimi sekundami zaostanka Grkinji Ariadne Paraskevi Spanaki in Emilia Culfa, ki sta dolgo vodili, nato pa sta zmago zapravili v zadnji stranici proti cilju. Slovenki sta za britansko posadko zaostali osem sekund in zabeležili prvo uvrstitev med prvo trojico na teh OI. Po četrtem mestu v prvem delu plova sta v drugem prehiteli izraelsko posadko in imeli nato po prihodu v cilj skupno 14 točk zaostanka za tretjim mestom v skupnem seštevku. V osmi regati OI pa sta začeli slabše, na 12. mestu. Pri drugem merjenju časa sta pridobili eno mesto, a imeli že minuto in 26 sekund zaostanka za vodilno ameriško posadko. Na naslednjih dveh bojah sta pridobili še po eno mesto in na koncu na devetem tudi prijadrali v cilj. Zmagala je nemška jadrnica, ki pa je daleč od najboljših.